Blog

Dlaczego Polacy kochają wczasy nad morzem?


Decydując się, gdzie warto spędzić wakacje, najczęściej wybieramy Morze Bałtyckie. Wybrzeże pełne jest większych i mniejszych miejscowości, które przyciągają swoją ofertą turystów z całego kraju i z zagranicy. Kilka dni na plaży pomoże nam się odstresować i spędzić miło czas z rodziną. Z jakich jeszcze powodów najczęściej jeździmy nad Bałtyk?

Wakacje to ważny czas w ciągu roku, przeznaczany na odpoczynek, relaks po trudach dnia codziennego, pracy i szkoły. Dlatego szukając miejsca dla nas i naszej rodziny chcemy wybrać jak najlepiej. Najpierw musimy jednak zdecydować się na to, gdzie w ogóle jechać. I tu najczęściej wybieramy polskie morze. Od lat popularnością cieszą się mniejsze miasta i miasteczka, które nawet podczas niepogody mogą zaproponować nam ciekawe atrakcje. Nadmorskie pensjonaty oferują nam ciekawe udogodnienia i z pewnością znajdziemy coś idealnego dla naszych potrzeb i oczekiwań. Dlaczego to Bałtyk jest tak popularny?

Dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Komfort psychiczny odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o nasze ogólne zdrowie. Stresujące miesiące trudno jest zrównoważyć tygodniowym lub dwutygodniowym wyjazdem, więc miejsce, do którego jedziemy, musi spełniać kilka istotnych funkcji. Miejscowości nad morzem mają tę przewagę, że mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nic nie poprawia humoru i nie uspokaja bardziej niż długi spacer po plaży oraz słuchanie szumu fal. Nawet głośne mewy stają się niezbędnym elementem terapii, jakiej poddajemy się już w chwili stawiania stopy na piasku. Nie bez znaczenia jest też to, że pobyt nad morzem może być dla nas korzystny również, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne. Duże dawki jodu, jakie są charakterystyczne dla wybrzeża, zalecane są osobom chorowitym i cierpiącym na schorzenia układu oddechowego. Brodzenie w morzu poprawia krążenie i wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Podobnie jak samo pływanie, które dodatkowo zalecane jest osobom, które chcą zadbać o wagę i kondycję. W niektórych miejscowościach można spróbować ciekawych sportów takich jak windsurfing, paddling i loty na paralotni. Na uwagę zasługuje też oferta pensjonatów, które coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i proponują turnusy zdrowotne. Zorganizowany pobyt dla osób z cukrzycą, dysfunkcją słuchu, schorzeniami układu oddechowego oraz ogólne turnusy mające na celu poprawię kondycji i formy uczestników, wymagają odpowiedniego przygotowania, spełnienia wielu norm, więc mamy pewność, że oferta dostosowana jest do potrzeb osób biorących w nich udział.

Aktywna forma spędzania wakacji

Morze kusi również możliwościami, jakie daje wybrzeże, jeśli chodzi o aktywne spędzanie wczasów. Kiedyś wakacje nad Bałtykiem kojarzyły się przede wszystkim z leżeniem na plaży. Dzisiaj ośrodki wczasowe prześcigają się w zapewnianiu dodatkowych form spędzania wolnego czasu. Poza sportami wodnymi i długimi spacerami, mamy możliwość uprawiania różnych innych sportów na łonie natury. W pensjonatach bardzo często można wynająć rowery, kije do nordick walking oraz sprzęt do innych sportów. Linia brzegowa usiana jest ścieżkami rowerowymi, które biegną nad brzegiem morza i wśród lasów. Napotkać można również siłownie na dworze, a w sezonie organizowane są mecze piłki ręcznej na plaży. Stadniny koni umożliwiają przejażdżki brzegiem morza. W przypadku niepogody możemy korzystać z licznych obiektów sportowych, które są sposobem na zachowanie formy po licznych lodach i gofrach zjedzonych na deptakach najpiękniejszych nadmorskich miast. Wyjazd nad Bałtyk to też okazja poznania historii naszego kraju, dzięki licznym szlakom turystycznym i punktom, gdzie możemy obejrzeć stare mury obronne czy schrony.

Wróć do bloga